HračkyNázev Puzzle pravděpodobně pochází z anglického jazyka, kde toto slovo označuje jakoukoli skládačku, i v přeneseném smyslu slova. Skutečným ekvivalentem je ale jigsaw puzzle, popisující skládačku vzniklou rozřezáním pomalovaného prkénka lupénkovou pilou. Skládání puzzle se dá označit jako tvůrčí činnost, která rozvíjí logické myšlení. Z jednotlivých dílků, které do sebe musejí přesně zapadat, se složí kýžený tvar či obrazec. Existuje také tzv. puzzle ball, kde jsou dílky zaoblené tak, že po složení z nich vznikne koule. (Puzzle ball má ve svém logu Wikipedie). Puzzle se může skládat třeba jen z několika velkých částeček (dětská), ale může jich být také několik tisíc. To už jde o puzzle pro pokročilé. Pokud skládáte početnější puzzle, je výhodné udělat si v rozložení částeček nějaký systém. Například na jednu hromádku dát všechny krajové částečky atd.

Gadgets jsou malé předměty většinou technického rázu, které mají určitou specifickou funkci, ale zároveň jsou často populární novinkou na trhu. Originální a dárky jsou určeny pro všechny, kteří chtějí oslavenci dát nevšední věc. Sháníte originální dárky k různým příležitostem?

Typy puzzle

20 Dílků, 24 Dílků, 48 Dílků, Mini 54 Dílků, 60 Dílků, 80 Dílků, 99 Dílků, 100 Dílků, 200 Dílků, 260 Dílků, 300 Dílků, 400 Dílků, 500 Dílků, 750 Dílků, 1000 Dílků, 1500 Dílků, 2000 Dílků, 3000 Dílků, 4000 Dílků, 5000 Dílků, 6000 Dílků, 9000 Dílků, 10000 Dílků, 13200 Dílků a 18000 Dílků

Netradiční dárky je ideální darovat pod stromeček.

Největší na světě

Největší puzzle na světě jsou panoramické puzzle Život které namaloval známý umělec Royce B. McClure. Vydává je sériově firma Educa.

Hry pro dívky vás zabaví na celý den.

Výslovnost

Místo správné výslovnosti [pazl] se v Česku ujala zkomolenina pucle, případně puclíkPlaymobil

Playmobil je zajímavá hračka pro děti, kterou vytvořil designér Hans Beck. Vyrábí ji od roku 1974 německá firma Geobra Brandstätter GmbH & Co. KG. Jedná se o plastové panáčky vysoké 7,5 cm (děti 5,3 cm), s pohyblivou hlavičkou (hybnost jen 180 stupňů) a sundavacími vlasy, hýbacíma rukama (od roku 1982 včetně pohyblivého zápěstí), schopnosti posadit se a s nejrůznějšími doplňky včetně dopravních prostředků, domů, zvířat či rostlin. Původní čtyři tematické světy Playmobilu (stavební dělníci, rytíři, indiáni a kovbojové) byly záhy rozšířeny o nové a nové nápady. Dnes je těchto světů několik desítek (např. piráti, cirkus, letiště, farma, atd.) a dokonce i samotný panáček prošel v několika fázích značným vývojem a mění se v detailech dodnes.

Playmobil sídlí v rodném Bavorsku v Zirndorfu u Norimberka, kde se také nachází velký Playmobil Fun Park. Hračky se vyrábějí především v německém Diethofenu, ale i na Maltě a v Chebu, odkud se vozí zpět do Německa. Na český trh se panáčci Playmobil dostali díky firmě Piatnik až v roce 2004. Do té doby se dala v Česku koupit pouze český sourozenec Playmobilu, Igráček, od výrobního družstva IGRA, který se vyrábí a prodává od roku 1977 dodnes. Cenová politika Playmobilu rozlišuje mezi zeměmi německy mluvícími a zbytkem světa, kde tyto hračky stojí nejméně o 25 % více. I tak je figurka dostupnou hračkou, která se dá pořídit v rozmezí 2 eur za jednu a do 165 eur za velký hrad plný rytířů či elektrický vlak s pasažéry. Playmobil je rovněž předmětem zájmu sběratelů.

Superhry a hry online jsou velice populární.

Lego Technic

Lego Technic je řada stavebnic firmy Lego, které obsahují plastové tyče a části. Účelem této série je možnost vytvoření pokročilejších modelů se složitějšími pohyblivými částmi, jako jsou různé stroje s koly, na rozdíl od jednodušších modelů „klasického“ Lega. Tento koncept byl uveden jako Expert Builder v roce 1977 až roce 1984 byl přejmenován na Technic. Sady Lego Technic jsou charakteristické přítomností zvláštních částí jako jsou různá ozubená kola, nápravy, kolíky a trámy. Některé sady obsahují pneumatické části nebo elektrické motory. V posledních letech začaly pronikat některé části z Lego Technic i do jiných sad, hlavně do sad Bionicle, z nichž některé se prodávaly jako části řady Technic. Styl Lego Technic se postupem času měnil. Sady uvedené po roce 2000 používají odlišnou konstrukční metodiku, která se popisuje jako „studless construction“ (ve volném překladu jako bezkolíková konstrukce). Tato metoda používá trámy a jiné kolíky jako klasické.

Merkur (stavebnice)

Merkur je česká stavebnice, která se úspěšně prodává již od poloviny dvacátých let 20. století. Lze z ní sestavit různé modely, silniční i kolejová vozidla, jeřáby a mnoho jiných konstrukcí. Základem stavebnice jsou pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu, se sítí předvrtaných otvorů. Tyto dílky se spojují šroubky a matičkami o velikosti M3,5. Stavebnice obsahuje i další součástky, různé hřídele, ozubená a neozubená kola. V některých sadách stavebnice je možné se setkat s kladkami, buldozerovými pásy (Merkur 201, 202) a dokonce i elektromotorky (Merkur M1). Umožňuje tak stavbu velmi realistických konstrukcí a různých strojů. Díky své dostupnosti a variabilitě – a nedostupnosti jiných možností, jako profesionální výroby technických modelů a prototypů – byla tato stavebnice používána i ve vážném výzkumu – například Otto Wichterle ji použil pro konstrukci prvního pokusného přístroje na výrobu kontaktních čoček, stejně stavebnice v době nástupu osobních počítačů sloužila i k amatérské výrobě jednoduchých plotterů.

Dějiny stavebnice Merkur

Kovové stavebnice následovaly obdobné stavebnice ze dřeva a kartonu z konce 19. století. Např. Lilienthal-Baukasten, ještě ze dřeva a kartonu, Gustava Lilienthala, bratra jednoho z prvních letců Otto Lilienthala. V roce 1888 nechal Otto Lilienthal stavebnici svého bratra patentovat. V roce 1892 přihlásil Julius Weiss z Hamburku patent naBrückenbaukasten (Stavebnici mostů), která už byla z kovu. Vyráběna byla sice od roku 1896 firmou Richter, Rudolstadt, ale jenom krátce, pro nezájem byla výroba po pouhém roce zastavena. Úspěch kovových stavebnic zahájila stavebnice patentovaná v roce 1901 Frankem Hornbym z Liverpoolu, zprvu pod názvem Mecanics made easy, o něco později pod názvem Meccano, spolu s Erector Set (USA) nejznámější obchodní značka pro kovové stavebnice. Firma Meccano Ltd stavebnici vyráběla v letech 1908 až 1980. V roce 1904 měla v Německu úspěch stavebnice firmy Walther Walther’s Ingenieur Bauspiel (Waltherova inženýrská stavební hra), která zanikla v roce 1915. Na její úspěch navázala stavebnice Stabil, na trh uvedená v roce 1911. Německá firma Märklin vyráběla původně v licenci firmy Meccano, od roku 1919 v jiných barvách až do roku 1999, kdy výrobu ukončila. V meziválečném údobí platila stavebnice Märklin v našich zemích za kvalitnější než levnější domácí Merkur. Stavebnici Erector Set patentoval Alfred Carlton Gilbert v USA v roce 1911, vyráběla ji jeho společnost A. C. Gilbert Company od roku 1913 až do bankrotu společnosti v roce 1967. V roce 1925 zahajuje firma Inventor v Polici nad Metují výrobu stavebnice Merkur. Dnes vyrábí stavebnice Meccano a Erector Set francouzská firma Meccano S.N., která od roku 2000 patří japonské Nikko, jako i čínské manufaktury a továrny na zakázku Nikko Group.


Reklama:


Svítící tyčinky, chemické světlo, lightstick je skvělý doplněk na různé oslavy, párty, akce, diskotéky.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!